Jak rozwija Cię czytanie książek?

Wszyscy wiemy, że w książkach jest ukryta wiedza, która pozwala nam się rozwijać i lepiej spełniać na każdej płaszczyźnie życia, ale rzadko mówi się nam, że nie dotyczy to tylko poradników oraz książek popularnonaukowych. Z powieści każdego gatunku czy nawet z poezji jesteśmy w stanie wynieść wiele przydatnych dla nas rzeczy. Oczywiście wszystko zależy od naszego gustu i możliwości, ale nie ma książki, które nie ma potencjału.

Powiększasz bazę swojego słownictwa


W każdej książce może znaleźć się słowo, którego wcześniej nie znałeś. Jeśli pojawia się ono dość często, zapamiętujesz je, a być może nawet przemycasz do swojego codziennego słownika. Niekoniecznie muszą to być słowa dotyczące specyficznych branży czy dziedzin, mogą to być synonimy powszechnie używanych w naszej mowie słów, które wprowadzone sprawią, że nasz przekaz przestanie być monotonny i nudny. Możemy zaimponować nimi naszym znajomym, ale także sprawić, że rozmówca będzie częściej skupiał na nas całą swoją uwagę i lepiej zapamięta to, co chcieliśmy mu przekazać.

Utrwalasz zasady gramatyki i interpunkcji


Raczej nie uświadczymy tego w przypadku audiobooków, ale uważne ucho z nich również wychwycie różnego rodzaju niuanse naszego języka. Wbrew pozorom większość z nas nie potrafi poprawnie posługiwać się językiem polskim, mimo że używamy go od pierwszych lat naszego życia. Nasza gramatyka i zasady interpunkcji są bardzo złożone i chociaż mamy kilka uniwersalnych zasad, to jest od nich masa wyjątków. Czytając książkę, wodząc wzrokiem po tekście, mimowolnie przyswajamy zasady i sposób, w jaki w naszym języku zapisujemy pewne zwroty albo konstrukcje gramatyczne, a tym samym ulepszamy nasz język.

Wyciągasz wiedzę i inspiracje


Nie tylko żelazne zasady przydają nam się na co dzień. Rozbudzanie naszej kreatywności i poszukiwania inspiracji jest dla nas równie ważne. Książki pozwalają nam zanurzyć się we wspaniały świat, który może skłonić nas do refleksji albo przewartościowania swoich poglądów. Wiedza, którą wyciągamy z książek, nie zawsze musi opierać się na dokonaniach naukowych czy przekazywaniu autorskiej wiedzy autora. Czasami cytat ze średniej jakościowo powieści może skłonić nas do refleksji albo zachęcić nas do poszukania informacji na jakiś temat. Sama książka nie jest naszą nauczycielką, to my musimy z niej skorzystać.

1 thought on “Jak rozwija Cię czytanie książek?

  1. Ponadto, w odróżnieniu od np. artykułów w Internecie, wiedza zawarta w książkach jest weryfikowaną z ostrożnością, więc mamy pewność, że tekst jest wysokiej jakości.

Comments are closed.