Cienkopisy – dlaczego warto je mieć?
Cienkopisy mają wiele praktycznych zastosowań i zdecydowanie warto je mieć na swoim biurku. Poznaj parę sprawdzonych sposobów na robienie notatek, które ułatwiają zapamiętywanie informacji.
Jak wykorzystać w nauce kolory?
Nasze mózgi uczą się lepiej, jeśli im w tym pomożemy. Oprócz prawidłowego nawodnienia i diety, trzeba sobie zapewnić także warunki do nauki. Niektórzy wolą się uczyć przy biurku, inni na podłodze lub w miejscu publicznym, np. parku lub kawiarni. Dobrze jest sprawdzić, co najlepiej działa w naszym przypadku i nie zmuszać się np. do siedzenia twardo przy biurku, jeśli nie czujemy, by było to dla nas optymalne rozwiązanie.
Kolejną kwestią jest używanie akcesoriów i gadżetów papierniczych. Robienie notatek kolorowymi cienkopisami i zakreślaczami ma udowodnioną naukowo skuteczność w zapamiętywaniu informacji. Nie bagatelizujmy znaczenia kolorów, ponieważ znacznie usprawniają przywoływanie z pamięci potrzebnych dat, wzorów i słów. Warunkiem jednak jest, aby zakreślać i pisać na kolorowo wedle ustalonego przez siebie samego klucza: kolorowe notatki przygotowane nam przez kogoś innego nie będą tak samo efektywne.
Metody nauki z cienkopisami
Najbardziej znaną metodą wykorzystującą cienkopisy jest tworzenie map myśli. W tym sposobie centrum naszej mapy stanowi temat główny. Od niego odchodzą pomniejsze strzałki, na których opisane są szczegóły zagadnień stanowiących elementy głównego tematu. Dowiedziono, że najlepiej jest wykorzystywać do tworzenia map myśli co najmniej trzy-cztery kolory. Warto sięgać także po mniej konwencjonalne elementy notatek, jak obrazki, naklejki czy samodzielne szkice. Wszystko, co pomoże naszemu mózgowi połączyć ze sobą fakty.
Kolejna metoda to tworzenie fiszek. Sposób ten polecany jest szczególnie do nauki słówek pochodzących z języków obcych. Fiszki można przygotować samodzielnie z kolorowych karteczek i z użyciem cienkopisów. Ważne, aby fiszki podzielone były kolorystycznie na pewne kategorie, np. czasowniki lub słówka związane z informatyką.
Cienkopisy mogą posłużyć do notowania na marginesach podręczników, szczególnie starszej daty, akademickich. Nowsze podręczniki zazwyczaj mają wiele dodatkowych ramek, kolorów i czcionek: jeśli nie są dla nas intuicyjne, możemy poszczególne rozdziały samodzielnie przepisać. Zgodnie z badaniami, przepisywanie własnoręcznie tekstu ułatwia jego zapamiętywanie szczególnie, jeśli włożymy w to dużo zaangażowania.
Inne zastosowanie cienkopisów
Cienkopisy są przydatne nie tylko w nauce, ale także w rękodzielnictwie. Jeśli lubisz rysować, z pewnością doceniasz to, w jaki sposób można wykorzystywać ten rodzaj przyboru do pisania do tworzenia konturów i linii. Cienkopisy dobrze komponują się także z kredkami i farbami akwarelowymi, co szczególnie lubią wykorzystywać miłośnicy dorosłych kolorowanek. Wiele technik decoupage opiera się na cienkopisach, a tego typu przybory do pisania w kolorze złotym czy srebrnym są nieocenione przy opisywaniu prezentów świątecznych czy pisaniu życzeń na kartkach okolicznościowych.
Warto wybierać cienkopisy znanych marek, które są trwałe, a ich wkłady wystarczają na długo. Na półkach sklepów papierniczych znajdziemy cienkopisy jednorazowe, które po wypisaniu należy wyrzucić i wielorazowe, z wymiennymi wkładami. Te drugie są odrobinę droższe, jednak dzięki takiemu wyborowi nie generujemy niepotrzebnych odpadów.